"FİKRİM ARTIK İŞİM" KADIN GİRŞİMCİLİĞİ EĞİTİMİ VE HİBE PROGRAMI

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu ve Coca-Cola ortaklığıyla kadınların çalışma hayatına sağlam adımlarla katılmalarını sağlayacak bir model üretmek ve tüm kadınlara örnek olmasını sağlayacak başarı öyküleri elde etmek amacıyla gerçekleştirilen “Fikrim Artık İşim”, girişimci iş fikirlerine sahip kadınların potansiyellerini ortaya çıkararak iş dünyasına aktif olarak katılmalarını sağlamayı hedefliyor. Kadınların başarılı girişimciler olarak tutunmalarına kadar geçen sürede de vereceği destekle farklılaşan “Fikrim Artık İşim”, iş kurmak isteyen kadınların özgüvenlerini güçlendirmeye, onlara maddi ve manevi olarak destek vermeye yönelik bir proje.

Fikrim Artık İşim Programı’na hibe başvurusu yapan kadın girişimci adayları arasından jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda Ataşehir Belediyesi’nden başvuran Selnur Aysever ve Ümraniye Belediyesi’nden başvuran Türkan Kanbur 50’şer bin TL karşılıksız hibe almaya hak kazandı. Aralık 2012 itibariyle işlerini kurma hazırlıklarına başlayan kadın girişimciler bu aşamadan sonra da yalnız bırakılmayarak, girişimlerin başarısı için bir yıl boyunca uzmanlardan danışmanlık aldılar. Ayrıca Selnur Aysever’e Coca-Cola Meyve Suyu Genel Müdürü Sedef Salıngan Şahin ve Türkan Kanbur’a Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Pazarlama Direktörü Beyza Ergen mentorluk yaparak yol göstererek, destekte bulundular.

"Fikrim Artık İşim" programının ilk gününden itibaren Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı liderliğindeki bir ekip her aşamayı izleyip, gözlemleyip, işleyişini hikayeleştiriyor. Sonunda hazırlanacak "Fikrim Artık İşim" Girişimcilik Hikayeleri Kitabı’nda programın kadınlar üzerinde yarattığı etki ve hibe desteğinde bulunulan 2 kadının dönüşüm ve başarı hikayeleri kaleme alınacak.